Dokuma halı yıkama

Antalya halı yıkama

Yün halı, kendisine özgü özel yapısından dolayı ses ve ısı bakımından oldukça yalıtkandır.

Yaz ve kış kullanımlarında ısıyı belli seviyede tutabilmesinden dolayı tüm mevsimlerde kullanılması uygundur.
Yünün doğal yapısından dolayı antistatik özelliklere sahip, doğal ve sağlıklıdır. Yün halı bulunduğu mekanlarda; eğer ortamdaki nem oranı yüksekse fazla nemi emerek doğal ve sağlıklı bir ortam sağlar.

Toz, kir ve lekelere karşı dirençlidir. Dokusuna uygun yıkama yöntemleri ile yıkanması halinde, yıllarca ilk günkü görünümünü korur. Yıllar sonra bile hala yeni ve capcanlı kalır. Uzmanlar evlerinizde el dokuma halıları tercih etmenizi öneriyor.

.

El dokuma halı yıkama da halılar diğer makine halıları gibi yıkanmaz, çünkü el dokuma halıların yapıları çok özel ve hassastır. Binlerce yıllık tarihe dayanan el dokuma halı yıkama teknikleri kullanılarak, tamamen doğal ve profesyonel bir yıkama gerektirir.

Halıyı uzun ömürlü kullanabilmek için nemli ortamlardan kaçınmak gerekir. Sık sık havalandırmak halının ömrünü uzatacak etkenlerden biridir. Havalandırma işleminde daha önce bahsettiğimiz gibi silkelemekten kaçınmak önemlidir. Yapısı bozulmayacak şekilde önce ön yüzünü, sonra diğer yüzünü orta sıcaklıkta güneşli bir havada sererek havalandırılabilir.

El dokuma halı yıkama işlem esnasında halı saçaklarının beyazlatılması için kesinlikle çamaşır suyu vb. zararlı kimyasallar kullanılmaz.  Saçaklar tarakla taranmaz, bu sadece saçakların deforme olmasına yada kopmasına sebep olur.

El dokuma halıların uzun ömürlü ve sağlam kalabilmesi, doğal parlaklığının korunabilmesi için sık aralıklarla profesyonel bir temizlik işleminden geçmesi gerekir.

  1. Halının yapısı gereği silkeleme ve sert fırça ile yada makinada yıkanmaz.
  2. Düşük ayarda vakumlama ile tozlarından arındırılır. Vakumlama işlemi dokuma yönüne göre yapılır.
  3. Beyaz sabun yada doğal halı şampuanları ile elle hassas fırça yardımıyla köpürtülerek uygulama yapılır. Asitli ve zarar verici kimyasallar kullanılmaz.
  4. Bazı el dokuma halı yıkama işleminde üste boya verebilir. Bu boyalar özel santirfüj tekniği ile halıya zarar vermeden ve dokusunu bozmadan üzerinden alınır.
  5. Saçaklar yine sünger yardımı ile özen ve sabırla hassas bir şekilde yıkanır.
  6. Doğal ortamında kurutmaya alınır.
Bize Ulaşın